.

Jak psát povídky část 1. - HP FF

15. července 2008 v 0:57 |  Návody pro autory
Jak psát povídky
V dnešní době se na internetu objevuje spousta blogů, ve kterých naleznete spoustu věcí.

Někdy to jsou bleskovky, kterých se můžete zúčastnit a vyhrát nějaký pěkný diplom, na dalších zase můžete najít spoustu pěkných obrázků všeho možného druhu, různé články, hudbu a mnoho dalších věcí. Ale objevují se i blogy, na které jejich autoři zkoušejí psát různé povídky. Tyhle povídky jsou většinou výborné. Ale najde se i spousta blogů, na nichž jsou povídky trošku horší a jejich autoři jsou pak za ně kritizováni, což se jim nemusí vždy líbit. A jak tedy psát povídku? Nejrozšířenější představa je asi ta, že sednu k počítači, sesmolím jednoduchý příběh, dám tam nějaké dialogy, a hned, jak je dílo napsané, jej mrsknu na blog a automaticky očekávám, že mě čtenáři vychválí až do nebes. Někdy se to stát může, ale většinou je to naopak. Autor, který se po napsání první povídky považuje za nového Stephena Kinga, nebo novou J. K. Rowlingovou, plný elánu otevře komentáře ke své upa supa povídečce a nestačí se divit tomu, jak čtenáři toto superdílo svými kritikami nekompromisně zašlapávají do země. V tom lepším případě se autor chytne za nos, trošku o povídce přemýšlí a v pokračování, nebo úplně nové povídce zkouší odstranit chyby, za které ho čtenáři jeho předešlé povídky ukamenovali. A potom je u takového autora jistá šance, že později bude určitě psát dobré povídky. Ale bohužel je to většinou naopak. Když totiž autor zjistí, že jeho cool povídečka je podrobena kritice, tak začne čtenáře obviňovat buďto z nedostatku inteligence, závisti a bůhví čeho ještě. Anebo je tady další pomůcka domýšlivého autora, a to ta, že když čtenáři sami nic nenapsali, tak ať drží hubu a krok. Ano, čtenáři možná nic nenapsali a jen kritizují. Ale většinou jsou soudní natolik, aby poznali, že dílo, které si právě čtou, za moc nestojí. Takže chyba bude nejspíš v autorovi a ne ve čtenářích. A jak tedy psát povídky tak, aby byly ke čtení a ne pro srandu? To je těžké říct, ale zkusím napsat nějaký jednoduchý návod.
Pokud chceme začít se psaním povídek, měli bychom si vybrat žánr, z kterého naše povídky budeme psát. Můžeme psát buďto horor, nebo krimi, fantasy, anebo jiné druhy povídek. Jelikož se na blozích objevuje hlavně Fantasy, které je i mým velkým koníčkem, zaměřme se tedy na něj. A nejdříve bych začal fanfikcemi na příběhy Harryho Pottera.

Každý, kdo se fanfikcemi zabývá, určitě Harryho Pottera četl. Tak by jejich povídka měla i podle toho vypadat. To znamená, že se autor drží charakterových vlastností postav, nastavenými J.K . Rowlingovou, měli by psát správné názvy kouzel, atd. Ovšem většinou je to bohužel naopak. Autoři méně dobrých povídek začínají vždy stejně. Většinou se zde nachází hlavní hrdinka, jejíž rodiče jsou Smrtijedi a ona jediná je na straně dobra. Obvykle je velmi krásná, u všech oblíbená, má schopnosti, se kterými je téměř neporazitelná a jako na potvoru jsou tyhle schopnosti velmi vzácné. Pak je tady příjezd do Bradavic. Jakmile ona supergirl vstoupí do Velké síně, tak je okamžitě středem vesmíru a netrvá dlouho, než se do ní jeden z hlavních hrdinů, Harry nebo Sirius zamiluje. Záleží na tom, jestli je popisována doba Pobertů, nebo současnost. Proč se do těchhle super čarodějek zamilovávají právě tito dva hrdinové, fakt netuším. Tak tady máme začátek a můžeme pokračovat dál. Prokousáváme se většinou nudnou povídkou a nacházíme spoustu podivných věcí. Ano, jsou tu známé postavy, jako moudrý ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích, Albus Brumbál, přísná, ale spravedlivá profesorka McGonagallová, studenty nenáviděný profesor lektvarů Severus Snape a mnoho dalších. Ale co to? Místo toho, abychom slyšeli moudré vyprávění profesora Brumbála, který vždy Harrymu dokázal poradit, nebo uštěpačné, až jízlivé dialogy profesora Snapea, slyšíme rozhovory, za které by se nemusel stydět ani pacient psychiatrické léčebny. A to ani nemluvím o tom, že se tyhle postavy chovají poněkud divně. Na příklad. V Bradavicích probíhá hodina lektvarů. Samozřejmě, že je naše super čarodějka, vždy a jedině studentka Nebelvíru, ze všech nejlepší a jen ona umí svůj lektvar polibků připravit bez chyby. Jde tedy vítězoslavně za profesorem Snapem, aby mu lektvar ukázala, a přitom co čert nechtěl, zakopne a celý lektvar chrstne Snapeovi do obličeje. Když jsem tuhle oglosovanou povídku četl, tak jsem si naivně myslel, že Snape nebude takový idiot, jak byl v téhle "povídce" prezentován, a hned se vytasí s nějakým lektvarem, který účinky lektvaru polibků zmírní. Bohužel jsem se dost seknul. Místo toho, aby Snape pohotově zareagoval, tak vyhnal studenty s učebny, nechal si tam jen naši Mary Sue a po chvíli se s ní začal vášnivě líbat. Musel, protože kdyby ji nepolíbil, tak by do druhého dne zešílel. Jak stupidní.

Další věc, která nevinného čtenáře při čtení tohohle druhu povídek hned třískne do očí, jsou úplně jiná jména. Ne, že by autoři dali do Bradavic další postavy. Jen kazí jména postav, které jsou notoricky známé. V povídce tedy místo Harryho Pottera najdeme Haryho Potra, dále se seznámíme s novým profesorem lektvarů Severusem Snejpem, nenáviděnou profesorkou Obrany proti Černé magii Dolores Umbridgerovou a mnoha dalšími, jako je například student Zmijozelu Draco Malfoj. Prostě katastrofa. A jdeme dál.

Další věc, kterou by autoři HP FF měli vědět, je to, že je přísně zakázáno se přemisťovat z a do Bradavic. Ovšem ne v případě našich MS, které se v Bradavicích přemisťují naprosto svobodně. Nejspíš je to tím, že pro ně žádná pravidla neplatí. A proč se tedy tyhle MS obtěžují cestovat na nádraží King's Cross, aby jely tak podřadným prostředkem, jako je vlak, když se můžou do Bradavic přemístit rovnou z domova? Ono je to asi tím, aby ukázaly všem spolužákům, jak jsou dokonalé a oni nuly, ne? A díky autorkám a jejich MS je úroveň české fanfiktion scény víc, než podprůměrná.

A jak tedy psát správně? Musí zde být realistický příběh, známé postavy musí být stejné, jako v knize. Přece jen tím vzdáváme hold paní Rowlingové, ne? Hlavní postava musí být pro čtenáře něčím známá. On totiž čtenář uvěří spíš průměrnému studentovi, než super dokonalé MS. Člověka nezajímá nějaké vzdychání nad tím, jak se má postava bídně, jak ji nikdo nemá rád, a bůhví co ještě. A další věc je popis soubojů. Většinou souboje probíhají asi tak. Lord Voldemort napadne se Smrtijedy Bradavice, pobije všechny, kteří mu stojí v cestě, a pak se objeví Harry. Oba vytáhnou hůlky, Lord Voldemort začne na Harryho pálit kletby, kterým se Harry bez potíží vyhýbá, a až je vhodná příležitost, řekne jen Avada kedavra a Voldemort je mrtev. Blbost. Pokud chceme psát realisticky, tak musíme psát tak, abychom čtenáře vtáhli do děje. Musíme psát o tvrdých soubojích, musíme dát najevo, že Harry má strach o své kamarády, o kterých teď nemá žádnou zprávu, nesmíme se bát i nějakého z hlavních hrdinů nechat zemřít, i když nás za to čtenáři ušlapou. Je to náš příběh a my určujeme, jak to dopadne, ne čtenáři. A teď k tomu samotnému finále. Musíme vědět, že Harry by nikdy nepoužil kletbu Avada kedavra. A to i v případě, že bojuje se samotným Voldemortem. Každý totiž ví, že Harry buďto používá kouzlo mdloby na tebe, anebo v souboji s Voldemortem Priori incantatem, což znamená, že na Voldemortovo Avada kedavra použije kouzlo expeliarmus, čímž kletbu Avada kedavra odrazí. A až potom je Happy end. Je sice pravda, že se Harry chvíli vzpamatovává ze smrti nějakého kamaráda, ale není divu. Je to jen člověk, a ne robot. Takže city jsou na jeho místě normální. Taky byste nebyli odvázaní z toho, kdyby vám umřel někdo blízký. Takže to je asi tak vše, co jsem chtěl říct. A závěrem přeji všem autorům HP FF, aby si z toho návodu vzali nějaký příklad a snažili se psát tak, aby z toho čtenáři neměli legraci, ale požitek.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 15. července 2008 v 1:07 | Reagovat

Chválím za článek a jeho myšlenku, i když pochybuji že si něho odnese ponaučení jistá sorta pisálků

2 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 15. července 2008 v 14:20 | Reagovat

Good ^^ tenhle článek je podle mne velmi dobrý, mělo by si ho přečíst spousta lidí ;) Myslím, že na něj dám odkaz na blogu.

3 Bigbiz Bigbiz | Web | 15. července 2008 v 14:46 | Reagovat

Díky za pochvalu. Tawky bych byl rád, kdyby si z toho současní, nebo budoucí povídkáři něco vzali. Jo a ten odkaz klidně na blog dej. Budu rád. a jinak máš moc hezký design.

4 Janca Janca | 15. července 2008 v 15:14 | Reagovat

njn hlavne ze mas keci na jinych blogu ale jak sem si cetla tvoji povidku  teda spise jednu kapitolu protoze vic jich tady nemas opravdu nestala za nic ......a tahle ta tvoje rada je husta aspon sem se mela cemu zasmat kazdej ma svoji fantazii a napady

5 Polgara Polgara | Web | 15. července 2008 v 15:53 | Reagovat

Bigbiz, já sem ti to říkala že se ozvou věrní pejsci naší Luckily...anebo mluví sama za sebe?

Janco mohu se tě zeptat, ta jeho povídka se ti nelíbila před tím než zkritizoval jistou supa upa autorku, anebo až poté co ji zkritizoval?

Jestli se takhle mstíš si ubohá. Jeho povdíka je z jeho vlastní hlavy, nemusí si brát do pozadí něčí příběh a strkat tam mařenu...

6 Nika Nika | 15. července 2008 v 16:04 | Reagovat

Janco, z tvých slov jsem měla skoro až pocit, že se mu vysmíváš, protože nemá napsáno více, jak jednu kapitolu. To se mi nejspíš zdálo, že? Takového hulvátství bys určitě nemohla být schopna. Po přečtení tvého komentéře jsem také pochopila, že jsi jistě četla něco úplně jiného než já. První kapitola Jiného světa je totiž moc pěkná. Pokud si ji přeci jen četla, nejspíš si ji moc nepochopila. Uznávám, že je odlišná od jiných povídek, řekněme třema HP, ale rozhodně bych o ni neprohlašovala to co ty. Bude to zřejmě zapříčiněno tím, že nejsi zvyklá na podobný žánr literatury a stylu psaní. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Tento článek mi nepřišel napsán nijak zvlášť humorně, ale asi máš na to jiný názor. Rozhodně nebylo od věci ho napsat, protože tam jsou napsány bohužel pravdivé věci. Ano, každý má svou fantazii a své nápady, pokud je však píše v ff stylu, měl by dodržovat jistá pravidla. Jo a jen tak mimochodem, nauč se pořádně psát. Je to celkem ostuda neumět interpunkci a především pravopis. ;D

7 kaedwen kaedwen | Web | 15. července 2008 v 16:04 | Reagovat

víš ty co janco? Když se ti to nelíbí, tak buď tak laskava a ztichni. Tady na tebe a tvoje pubertální útoky není nikdo zvědavej. Já taky nejsem sice nějakej mistr jako Polgara, Keira a Furthad, ale alepsoň si to přiznám. Takže pokud se ti to nelíbí, tak mlč a neútoč.

8 Bigbiz Bigbiz | Web | 15. července 2008 v 16:10 | Reagovat

Víte co, to je jen obyčejná závist. Prostě jsem napsal jisté Luckily jiný názor, než ten, na který je zvyklá, a proto se mi její věrný a hloupý pejsek jménem Janca mstí. Jo a nechte tu interpunkci být. Třeba je z Vietnamu a teprve se učí česky.

9 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 15. července 2008 v 21:00 | Reagovat

^^ Janca je asi trochu agresor jako já. Ale tento útok sis mohla odpustit, je ubohý. Sice jsem od Bigbize zatím jeho povídku nečetla, ale udělám to :) Díky za pochvalu designu ;) jak já zatím koukám, ty jsi na úrovni s obsahem. Ale kazí ho komentáři lidé jako tady Janca. Ale těch se svět a net nezbaví...

10 Janca Janca | 15. července 2008 v 22:47 | Reagovat

POLGARA: takze nejsem zadny verny pejsek LUCKYLI JE MOJE KAMARADKA ....ano mluvim sama za sebe na tenhle blog sem se koukla az kdyz zkritizoval luckyli a precetla si tu povidku  proste se mi nelibi  já se nikomu nemstim.... tak at je to z jeho hlavy luckyli taky dostala napad  proste ma talent ............

NIKA:  já se nikomu nevysmivam njn proste je to ten typ co sem bude pridavat kapitoly po roce aby nahodou tam nemel jedinou chybicku aby to pro neho bylo dokonaly a mohl ze sebe delat genia ............me je pravopis uplne nekde  tohle já neresim já se nepotrebuju vytahovat ze umim skvele pravopis a interpunkci tak at to je ostuda me je to jedno...........

kaedwen:  no to je zajimavy ze bigbizovi se taky nelibi ta povidka a utoci na luckyli tak proc bych se já neMohla zastat svoji KAmaradky no rekni to mu muzu taky rict at ztichne a drzi hubu  kdyz se mu to nelibi at to necte

Bigbiz:  JÁ ZE ZAVIDIM nemam co zavidet uz po 2  rikam nejsem verny pejsek ..luckyli je kamoska a ja se ji zastavam TO JE UBOHOST ZASTAVAT SE KAMOSKY??  jo a já nejsem z vietnamu sem dyztak z ceska jo nic o me nevIs tak jak me muzes soudit.......... me je interpunkce uplne nekde já nemusim bejt genius a vytahovat se ze sem nejlepsi a dokonala a ze vsechno umim  treba pravopis.......¨

Keira Fey:  hm takze jestli ja sem uboha tak tim padem on taky protoze to co sem udelala ja...... udelal i bigbiz  JESTE JEDNOU RIKAM JE TO UBOHOST ZASTAT SE KAMARDKY???????????

11 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 16. července 2008 v 10:16 | Reagovat

Janca: pokud člověk-pisál neumí pravopis a interpunkci, neměl by ani psát. S takovou neznalostí si o něm asi každý pomyslí, že patří mezi negramotné hlupáky. I chyby v textu dokáží podkopat kvalitu díla. Pokud člověk chce psát a uveřejňovat svou tvorbu, rovnou s tím souhlasí, že bere KAŽDOU KRITIKU, protože jeho tvorbu lidé čtou a budou mu říkat své názory. Ať už kladné či záporné. Že se bude bránit té špatné kritice seč jen může a ještě na kritiky a čtenáře pošle své naštvané kamarády, to mi připadá ubohé. Říká si tím rovnou o to špatné mínění čtenářů a ostatních, protože s chladnou hlavou nedokáže přijmout jejich mínění o svém díle a tudíš se ani nehodlá zlepšit a stojí tupě na místě jako oslík. A s jucháním svých kamarádů nad jeho dokonalostí a talentem se nikdy nedostane dál. Tohle mi nedávno řekl jeden velice chytrý pán. Chvíli jsem se s ním také hádala, ale pak jsem pochopila, co mi chtěl říci. A to samé teď tlumočím tobě a zároveň luckily. Četla jsi někdy knihy? Vím, hloupá otázka, určitě ano. Ale teď to porovnej s tvorbou tvé kamarádky. Rozhodně se to zatím neblíží ani ke kvalitě obyčejných povídek. Možná teprve začíná psát. Ale každý autor musí brát kritiku, jinak by ani autorem nebyl. Doufám, že to chápeš a luckily také. Pokud ji baví psaní, ať pokračuje dál a rozvíjí svůj talent. Ale ber co nejvíce zkušeností. Čti, čti a jen čti. Nejen z internetu, i knihy co máš ráda, klidně znovu i HP :) Čtení je základ. A pochytíš z něho i část pravopisu a i tu interpunkci.

12 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 16. července 2008 v 10:18 | Reagovat

Jo a jen tak mimochodem, neurážej Bigbize. Že málo přidává na svůj blog povídky, to je jeho věc. Já třeba také dlouho nepsala a ne kvůli dokonalému pravopisu, ani kvůli looku génia. To od tebe bylo hloupé...

13 Bigbiz Bigbiz | Web | 16. července 2008 v 11:11 | Reagovat

Podle toho, co psala Janca si dovoluji tvrdit, že jediné, co tahle holčina četla, je akorát Bravo, nebo srdíčkové příběhy v Top Dívce. A to rozhodně žádné kvalitní čtení není. Jinak proč nepřidávám kapitoly. To je jednoduché. Pořád pracuji na příběhu a vymýšlím děj, takže nemůžu přidávat denně, jako to dělá Luckily. Víš, HP není telenovela, kde se od začátku do konce nic neděje. HP je především příběh plný napětí, akce a čtivých dialogů, které mi u Luckily chyběly. A pokud nejsi schopná uznat, že někdo má pravdu, tak radši ani nekritizuj. Neumíš to.

14 sluncem-a-stinem sluncem-a-stinem | Web | 17. července 2008 v 13:18 | Reagovat

Čau, ty sis mě vymazal z icq? Kdyžtak mi napiš na icq, ukázal bych ti co je novýho na blogu, nebo se tam koukni a napiš něco novýho do komentářů, díky. icq: 285-371-351

www.sluncem-a-stinem.blog.cz

15 Cait Sidhe Cait Sidhe | 26. července 2008 v 18:07 | Reagovat

mocinky se omlouvám, že jsem se k tomuto článku dostala až teď (prázdniny, příbuzní, chápete mě, že jo?). Musím přiznat, že jsem místy umírala smíchy. Zvláště komentáře nejmenované dívenky(alespoň doufám) mě velmi pobavily. Nebudu ji kritizovat, vy už jste to udělali dostatečně ;-). Jinak si vezmu tento návod k srdci :D

16 Bigbiz Bigbiz | Web | 26. července 2008 v 20:14 | Reagovat

Díky moc. Já zase umírám smíchy u těch vašich glos. Jsou fakt skvělý.

17 Kejtý Kejtý | 19. srpna 2008 v 17:57 | Reagovat

Co dodat, vystihl jsi to víc než dobře :) Dokonce jsem se u kritiky MS dost nasmála, protože jsem do teď nevěděla, co je zač. A musím říct, že se mi zastavil rozum nad tím, jak někdo může něco takového vymyslet a začít to publikovat..

18 Kejtý Kejtý | 19. srpna 2008 v 17:58 | Reagovat

Myslím tím samozřejmě nesmyslné ptákoviny typu Mary Sue

19 Bigbiz Bigbiz | Web | 19. srpna 2008 v 20:48 | Reagovat

Já vím. Taky jsem nechápal, když jsem na Mary Sue narazil. Je to fakt děs. Ale to víš, autorky se dívají na romantické filmy, čtou Bravíčko a pak to dopadá takhle.

20 TreanetyRet TreanetyRet | 24. srpna 2008 v 1:17 | Reagovat

Tak jsem se prokouslala všemi komentář a zůstávám mi rozum stát nad Jancou.

Pravopis je ti u prdele? To musí být tedy známky ve škole opravdu na jedničku.

Jiný svět jsem četla a teda žádná blbost to není. A to, že tu okamžitě nenaskočila druhá kapitola není žádný hřích. Když člověk píše pořádně, nesesmolí povídku okamžitě, ale vyčkává na pravý okamžik, kdy má tu správnou náladu na psaní.

Tímhle stylem píše hodně dobrých autorů. Proč myslíš, že paní Rowlingové vždy trvalo než měla napsanou další knihu? Ah.. asi proto, protože to psal za ni někdo jiný a vždy musela čekat, až k ni dojde, ne?

21 Snowy Snowy | Web | 9. září 2008 v 1:04 | Reagovat

No jo, mně svého času hodně pomohly rady na stránkách Sosáků... i od tebe se dá něco vzít, i když jsi zmínil jen ty největší blbosti jako třeba přemísťování v Bradavicích:).

A na pokračování tvojí povídky jsem dost zvědavá, protože dějovost povídky spoustě autorů (bohužel včetně mě) trochu uniká.

22 tatokalan tatokalan | E-mail | Web | 20. července 2009 v 14:14 | Reagovat

Ahoj, na tenhle blog jsem zabrousila naprostou náhodou, zrovna jsem něco googlovala a vypadlo mi tohle :) Tenhle článek mě hodně zaujal, v zimě jsem rozjela vlastní blog s fanfikcemi (hlavně z HP), kde se soustředím obzvlášť na překládání zahraničních ff. Chtěla jsem Tě poprosit o dovolení uveřejnit na svém blogu tenhle článek. Pokud souhlasíš, napiš mi, prosím, na výše uvedený e-mail. Díky :)

23 loretta loretta | E-mail | 4. září 2009 v 22:26 | Reagovat

tak to sedlo!odhodlávám se k psaní fanfikce HP,protože ty knížky miluju a na psaní jsem závislá.tenhle článek je trochu jízlivý  a plný odstrašujících příkladů,ale...ehm...poučný-a sedl jako dobře mířená facka

24 Christine.blog Christine.blog | E-mail | Web | 28. dubna 2010 v 17:57 | Reagovat

Mám pocit, jako bych tento návod již někde viděla

25 Neriah Neriah | 10. srpna 2010 v 11:41 | Reagovat

Vtipně a pravdivě napsáno. Kvalita některých povídek je opravdu katastrofální. Neříkám, že jsem dokonalá, moje povídky jsou hrozné, ale psát o nějaké MS - to mě nikdy nenapadlo. A rozhodně si to po sobě čtu, takže komolení jmen nepřipadá v úvahu, když nevím, jak se to jméno píše, prostě si to zjistím, nenechám tam zkomoleninu. Charaktery postav mi dělají trochu problémy, ale není to nic tak hrozného jako jsi uváděl. :-)

26 vrrttt vrrttt | 8. srpna 2011 v 22:15 | Reagovat

Super článek, mluvíš mi z duše. Tak ráda bych si přečetla nějakou pořádnou povídku, ale začnu číst a naprosto nelogické chování postav, které v zásadě nedává smysl, mě obvykle odradí. Mám naprosto stejný názor. Snape ma byt snape a ne, že pozve studentku na čaj k sobě do pokoje. To by asi musel být hodně mimo. Joo a ještě bych doplnila. Prosííím kdo píšete povídky, vím že by se asi mělo jméno Lucius nebo Severus skloňovat Lucie a Severe, (zeus bez dia) ale prosímm nedělejte to. Je to otřesné.

27 bigbiz bigbiz | Web | 9. srpna 2011 v 22:35 | Reagovat

Jo tak s tím souhlasím. Já jsem kdysi narazil na povídku, kde bylo skloňování Sirie, ale byl to děs. Lucie a Severe ať si píšiou v knihách s tématikou Říma, ale ne v HP.

28 BetsyOwen BetsyOwen | E-mail | Web | 23. prosince 2011 v 22:04 | Reagovat

Buildings are expensive and not everyone can buy it. However, <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> was created to support people in such hard situations.

29 McMuffin McMuffin | Web | 31. prosince 2011 v 20:37 | Reagovat

Hezký článek :D :)) četla jsem ho a porovnávala si tak jednu svojí povídku, kterou už radši ani neukážu světu :D měla krátký život holka a tenhle článek jí úplně zazdil, zadupal do země a pohřbil 15 metrů pod kořeny :))
Já si teď prostě půjdu hodit hlavu do písku a opakovat si: "Zachovávej charakteristiku těch postav! Malfoy se nikdy nebude válet v komnatě nejvyšší potřeby v hysterické křeči smíchu. Harry, ten zase nikdy nezakotví na oběd v knihovně a po večerech se nebude procházet ve sklepení (jen tak náhodou a bez neviditelného pláště :D)"

30 bigbiz bigbiz | Web | 31. prosince 2011 v 21:48 | Reagovat

Děkuji za komentář. Já jsem taky zkoušel psát z legrace ff, ale ono je to dodržování charakteristiky postav dost těžké. Ale fakt nechápu ty autorky, jejichž postavy se chovají tak, jak rozhodně nemají. Dokonce jsem narazil na povídku, kde se Brumbál choval, jako pedofil, zamilovaný do Harryho. to se fakt nedalo číst. A já jsem zase s Ginny udělal hysterku.

31 Trouba Trouba | Web | 9. února 2012 v 22:34 | Reagovat

Podle těch komentářů, které jsem četl, jsem si dal dohromady, že kdyby jste četli má dílka byl bych neuvěřitelný blbec, který by neměl psát. Ale já píši rád a psaní mě baví, a se svým pravopisem nic dělat nehodlám, protože nikdo není dokonalý...

Tento článek se mi velmi líbí je zajímavý a hodně pisálkům určitě pomohl (např: mě)... Má to svou myšlenku a to je hlavní... pěkný oravu pkný článek =)

32 Şimi Maple Şimi Maple | 5. března 2012 v 18:43 | Reagovat

Ehm..Jasně :D Takže ty moje zkomoleniny co mám napané na papírech můžu ledatak vyhodit nebo si nad nimi ohřát ruce.
Jak mě mohlo napadnout udělat z Draca zamilovaného puberťáka do dívky z Nebelvíru?
Tvé rady jsem si vzala k srdci a začnu ůplně nanovo, a teď už snad správně. :)
Velmi povedený návod, snad nás bude víc co tohle ocení a vezmou si k srdci. :)

33 Grace Grace | E-mail | Web | 21. června 2012 v 13:28 | Reagovat

Pěkný, duchaplný článek. Díky za něj.

34 Fidelle Fidelle | E-mail | Web | 20. října 2012 v 16:59 | Reagovat

Páni, tohle je skvěle shrnuto. Když jsem viděla, že tenhle článek je z roku 2008, trochu mi zatrnulo, ale když jsem pak viděla, že je blog stále aktivní... Jé, musím si to tu prohlédnout :)

35 bigbiz bigbiz | Web | 20. října 2012 v 18:04 | Reagovat

Díky. Snažím se, ale čas moc není. Nebo spíš nejsou nápady.

36 zelvicka7 zelvicka7 | E-mail | Web | 6. prosince 2012 v 20:54 | Reagovat

Pěkný článek, i mě to dost promluvilo do duše. Porovnávala jsem, zdali se v mých povídkách nevyskytuje MS, ale myslím, že jen v těch na přání a to si vymysleli ti, co si to přáli, ne já. Taky jsem se pozastavila nad fanfiction k TVD - znáte někdo Upíří deníky? K těm jsem taky napsala povídku, ale myslím, že jsem MS neudělala z nikoho, kdo ještě nebyl. I Harry Potter mi dává zabrat, ale tento článek si vezmu k srdci. :-)

37 Viviana Viviana | E-mail | Web | 17. března 2013 v 13:43 | Reagovat

:) Pěkný článek. Mě osobně se tedy spíš začíná zajídat, že zadám-li si do googlu vyhledávat fantasy, povídky, blog, z devadesáti procent narážím právě na FF. A zhusta psanou se všemi těmi nešvary, jež jsi jmenoval.
Nemám nic proti fanfiction, vlastně autory, kteří jej dovedou psát, obdivuji. Předpokládá to nastudovat si spousty reálií, držet se, pokud jsou použity postavy z původního díla, jejich charakterů a tak dále a tak dále, já bych na to neměla tu trpělivost... :) Škoda, že ji zřejmě nemají ani někteří z těch, kteří se rozhodnou FF psát.
Ale k tomu, co jsem nakousla... prostě mi spíš vadí, že nenacházím víc původních prací, a když už, jsou to většinou... no, děsné slátaniny. 8-O
Navíc, jak jsi též zmínil, autoři často nesnesou sebemenší kritiku.
Jsem z toho nějak unavená a otrávená, protože se snažím psát už hodně dlouho... nechci se vůbec povyšovat, taky jsem nějak začínala, ale jsem trošku jinde, než na úplném začátku, a trochu mě hněte, že u dvoustránkového dílka, pojednávajícího o tom, jak Edward a Bella pozorují mravence a hrozně se milují (nenarážím na nic konkrétního :D), nacházím tucty pochvalných komentářů, a přitom ze sebe musím dělat hroznou attention whore, abych našla čtenáře pro svoje dílka, a to se stejně ještě málokdy dočkám nějaký kontruktivní kritiky. :-x
No, omlouvám se, že jsem si tu vylila srdce zhrzené grafomanky, snad mi to odpustíš... zdá se, že jsem tady našla konečně trochu zajímavý blog, tak si tu jdu pobrouzdat. 8-)  
A ještě, kdyby měl kdokoli zájem si počíst něco fantasy, hororu, nebo třeba i o muzice a tak, srdečně zvu na svůj blog. Kritika, jakkoli tvrdá, je VÍTÁNA. :-D

38 bigbiz bigbiz | Web | 17. března 2013 v 14:59 | Reagovat

Tak to máme na fanfiction stejný názor. Já mám taky rád povídky, kde se autoři drží charakterových postav a všech reálií. Třeba taková Nel-ly je dost dobrá autorka, jejíž tvorbu mohu jen doporučit. Taky jsem zkoušel psát FF, ale skončil jsem u prologu. Ještě si pamatuju, že jsem každou chvíli listoval v poslední knize HP, jen abych vše napsal správně. Ale brzo jsem to vzdal. A moc děkuji za komentář.

39 Yuii Yuii | Web | 14. prosince 2014 v 17:19 | Reagovat

Nu, naprostá pravda. Četla jsem to všechno až do konce a chtěla jsem se nijak vyjádřit :) Úplně jsem v tom našla mou ségru, která se neustále snažío nějaké skvělé ffky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama