.

Glosy

14. září 2008 v 19:58 | bigbiz |  Nezařazené
Více pod perexem

Na blozích si můžeme přečíst spoustu povídek. Jsou to povídky kvalitní, které v komentářích chválíme a vždy se těšíme na jejich pokračování. Ale jsou tu i povídky, které zase tak dobré nejsou, a tak se snažíme v komentářích prostřednictvím kritiky upozornit autora na nedostatky, které se v jeho povídce objevují. Je to třeba špatná gramatika, nebo přímá řeč. Ale nejčastěji je to se kritizuje samotný děj povídky, který je většinou nudný. A pokud nepomůže běžná kritika, psaná v komentářích, tak se musí zvolit trochu drsnější forma, a to je kritika celé povídky prostřednictvím glos.
A jak správně glosovat? Musíme si vybírat většinou povídku, ve které je spousta nesrovnalostí a jejíž hlavní hrdinky vykazují známky postižení virem Mary Sue. Protože taková povídka nestojí většinou za nic a autorky v nich používají klišé, typická pro lacinou romantickou literaturu a inteligentnímu čtenáři se z ní dělá špatně. Pokud tedy najdeme takovouhle povídku a usoudíme, že by nebylo špatné, ji oglosovat, tak se můžeme směle pustit do namáhavé práce. Je sice pravda, že na vepsání glos do povídky moc práce a námahy nezabere, ale povídka, která se glosuje, je tak strašná, že při jejím glosování obvykle glosátor ztrácí nervy. A co se může vlastně v glosech objevit? Jsou to především vtipné narážky, ukazující na nelogický děj, anebo na poněkud divné chování hlavních hrdinů většinou HP FF, kteří jsou notoricky známí, ale v glosovaných povídkách se chovají naprosto nenormálně. Anebo se občas glosuje i styl psaní téhle povídky, jako například tohle.
Procházela se po louce porostlé vysokou trávou a z očí jí silným proudem kanuly slzy. Šla a nevnímala nic, než svůj obrovský smutek. A nebyla v tom sama, protože se zdálo, že i obloha s nešťastnou dívkou soucítila, protože byla celá zamračená, jako její duše, a i ona plakala. Nepřipadá vám to divné? Mě teda ano. Popis dívky by snad ještě souhlasil, ale že kvůli ní musí plakat i obloha, to je dost zvláštní. Stačilo by v klidu napsat, že dívka procházela smutně pod zamračenou oblohou, ze které pršelo. Nikdo přece nemusí znát pocity dívky, které jsou pro čtenáře jen okrajové. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby se v povídce objevilo, že Sirius přišel za dívkou, řekl jí, že se zamiloval do Narcisy, a proto se s ní musí rozejít. Ale i tak by se nejspíš autor nesnížil k takovým blábolům o plačící obloze a zkoušel by pocity dívky vyjádřit nějak inteligentně a nepateticky. Tenhle patos totiž ukazuje, že je hrdinka buď naivní a hloupá, anebo je tak superinteligentní a sebestředná, že se úplně zhroutí z toho, že ji Sirius odmítnul a samozřejmě se musí čtenářům ukázat, jakou že to Sirius udělal chybu. A proto se není čemu divit, že drtivá většina glosátorů ztrácí nervy, což se v glosech projevuje tím, že se tam objevuje, že třeba autorka je úplně vymaštěná a měla by radši pro dobro všech zahodit klávesnici. Není tomu tak. Autorky těchto povídek sice mají poněkud divné představy o světě, ale glosátoři chtějí říct, že hlavně postava povídky je strašná kráva. Někdo to pochopí a nechá to být, a někdo zase ne. Autorky, které glosu nepochopí a vztahují si ji na sebe, se s glosátory dohadují tak dlouho, že nejen oni, ale i jejich přívrženci si skutečně budou myslet, že autorka je fakt kráva, a proto se na ni a na její povídky víc zaměří. A na závěr bych chtěl vzkázat, aby si autorky z glosů nic nedělaly a zkoušely se z nich poučit. Je to rozhodně mnohem lepší, než se hádat, a tak na sebe upozorňovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Snowy Snowy | Web | 16. září 2008 v 10:30 | Reagovat

Jo patos... úplně nejhorší v těch povídkách je Severus, nebo Sirius, pronášející věty jako: "Miluju tě, vždycky jsem tě miloval a vždycky budu." Vysvětlit autorkám, že na tyhlety patetické skvosty jsou odbornice holky a od kluka jsem je ještě nikdy neslyšela, je těžké. A taky nemůžu přísahat, že mi někdy neujela ruka a já do svých "děl" nic podobného neplácla...

2 Polgara Polgara | Web | 18. září 2008 v 14:58 | Reagovat

Mě to též irutuje a obzvlášť to, jak autorky ty svoje pitomé Mařeny brání a ještě se cítí ukřivděny, když jim někdo napíše, že je to ehm...hloupost.

3 LoarenFailet LoarenFailet | Web | 19. září 2008 v 17:46 | Reagovat

No... své zkušenosti s tímhle mám, takže nemůžu opět dělat nic, než s tebou soulasit. Znovu jsi v tmhle článku vystihl vše:)

4 Livien Livien | 6. prosince 2008 v 23:34 | Reagovat

Přidám se, protože mě tvé články zaujaly. Proto tedy připisuji další komentář. Jako zatvrdilý čtenář známé i neznámé fantasy z hloubi duše nenávidím přesně tyto styly povídek. Mám ráda Harryho Pottera a jeho postavy, ačkoli si i on vyžádal mnohých kritiků. Kdykoli se ráda vracím do jeho stránek a pročítám je znovu a znovu. Po některých svých zkušenostech jsem si již na internetu odvykal číst osobní tvorbu se sbírkou postav v těchto knihách uvedených. Ačkoli možná někdy přicházím o mnohé a dílo by mohlo být kvalitní i zajímavé, vždycky mě úplně najisto dokáží odradit postavy již spjaté s tvorbou jiného.

I přesto tak zcela nesouhlasím. Ona "plačící obloha" by se dala popsat jen jako forma básnického přívlastku. Nebo lépe, spíše personifikací, většinou užívané v líčení, krásné literatuře a tak dále a tak dále. Ačkoli je v tomto případě (to uznávám) vcelku neuměle použita, poukazuje to na bohatou fantazii pisatele, protože člověk bez sebemenšího krapítku fantazie by ani tuto formu vyjádřit nedokázal. Uznejme přeci, že když se napíše: "Dívka smutně kráčela, když pršelo," nezní to ani trochu zvláště, originálně či zajímavě. Rozhodně bych neřekla, že užití personifikace v kratičké ukázce poukazuje na to, že by byla hrdinka byla: "buď naivní a hloupá, anebo je tak superinteligentní a sebestředná." Jak bylo v textu užito.

Je pravdou, že každý máme jiný názor a proto sem vkládám i ten svůj. Ovšem při rozebírání nějakého problému by se každý měl zdržet  extrémních výlevů a myslím že i v tomto případě by nevole s danou věcí šla vyjádřit střízlivěji, slušněji i inteligentněji.

Děkuji za zamyšlení i zajímavý článek :)

Livien

5 matheus matheus | Web | 22. června 2015 v 5:01 | Reagovat

online pujcky blatná :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama