.

Hokejové šílenství

2. května 2011 v 21:30 | bigbiz |  Mé názory
Jelikož probíhá v těchtio dnech mistrovství světa v hokeji, tak mě napadlo jedno malé zamyšlení


Rok se s rokem sešel a zase vypuklo další mistrovství světa v hokeji, tentokrát na Slovensku. A stejně, jako každý rok, lidé sedí doma, v restauracích, anebo u internetu a mohutně povzbuzují naše hokejisty k dalším úspěchům, nejlíp k obhajobě zlaté medaile z loňského MS v Německu. Ano, získat zlato by bylo nejlepší, ale k čemu? K tomu, abychom se zase bili v prsa a na ulicích vykřikovali, že jsme mistři, a jak jsme hrdí na tuto republiku, abychom pak na hrdost za dva dny zase zapomněli a začali zase nadávat, jak nám všichni ubližují a kdesi cosi? Jestli je hrdost to, kolik v jakém sportu získáme medailí, tak mi je docela smutno. Hrdí bychom totiž měli být na to, co jsme dokázali. Na to, že z naší republiky vzešlo mnoho slavných osobností, jako třeba Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Josef Mánes, Bedřich Smetana a další. Měli bychom být hrdí na to, že se u nás vyrábí špičkový a světově uznávaný porcelán, měli bychom být hrdí na naši architekturu, přírodu a hlavně na to, že mluvíme takovým jazykem, jako je čeština, která patří k těm nejtěžším světovým jazykům. Na to bychom měli být hrdí a ne na to, kolik budeme mít medailí v hokeji, nebo ostatních sportech.
A proč to teda tak je? Proč místo toho, abychom byli hrdí na lidi, nebo věci, které se do historie zapsaly nesmazatelným písmem, jsme hrdí na to, na co si za pár dní nikdo ani nevzpomene? Je to možná tím, že jakýkoliv sport má docela jednoduchý princip, který pochopí úplně každý. Prostě sebrat puk, nebo míč, zajet s ním před bránu a pokud možno dát gól. Je to podstatně jednodušší, než pochopit vznik symfonie, básně, či technologický postup při výrobě porcelánu. A možná pro svoji jednoduchost má sport v oblibě tolik lidí. Přiznávám, že i já mezi ně patřím, ale to ještě neznamená, že musím v době konání MS exhibovat někde s vlajkou na náměstí a řvát tam, jak na lesy, jako valná část našich obyvatel. Zrovna včera jsem si vzpomněl na to, jak to vypadá v ulicích při zisku zlatých medailí a napadla mě jedna otázka. Rozumí tomu hokeji ti lidi vůbec, nebo ne? Totiž je mi velkou záhadou, že najednou se miliony lidí u nás chová, jako ti největší odborníci, kteří říkají, že tam ty a tam ty rozsekáme na hadry a pak se hodně divíme, když s těmi neschopáky z Kanady, nebo Švédska, naši hokejoví bohové prohrají. Pokud se totiž tohle stane, tak jedna část "fanoušků" začne řvát, ať se ta nemehla raději ani nevracejí, a ta druhá část div, že nezačne pálit české vlajky.
Ano, povzbuzovat svůj tým je určitě dobré, ale měli by ti lidé aspoň trochu rozumět sportu, na který se dívají. Ono to není jen o tom, zírat dvě hodiny na obrazovku a řvát, jako postřelený tygr. Je to o tom, že vím, na co se dívám a aspoň trochu tomu sportu rozumím. Pokud tomu sportu aspoň trochu rozumím, tak si řeknu, prohráli jsme. Ti Kanaďané, Švédové, nebo Rusové byli fakt dobří a neměli jsme na ně. Ale co, život jde dál. Třeba příště to vyjde. Ale když čtu v různých diskusích o tom, že jsme totální chudáci, když jsme nevyhráli, tak je mi zle. A to proto, že většina fanoušků České Republiky tomu hokeji vůbec nerozumí a to fandění skrývají za to, aby si mohli léčit komplexy méněcennosti, anebo svoji neschopnost.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Livien Livien | Web | 4. srpna 2011 v 22:03 | Reagovat

K tomuhle se snad ani nemůžu vyjádřit, protože mi to je trnem v oku. V komerčním umění nebo ve sportu se točí takové peníze a za co? Sportovní utkání nejsou o ničem jiném, než o tom, kdo je nejlepší v něčem, co vůbec nemá žádný smysl.
Smutné je, že inteligence českého národa, vědci, výzkumníci, kteří by mohli něco dokázat, raději odchází do zahraničí. Politická situace je tu pěkně mizerná, a proto každý rok zas a znova všichni drčíme u televize a jsme pyšní na něco, co nemá absolutně žádný smysl. Samozřejmě, že velcí fandové jsme jen tehdy, vyhráváme-li. Jak smutné...

2 bigbiz bigbiz | Web | 5. srpna 2011 v 20:53 | Reagovat

Tak s tím nezbývá, než jen souhlasit. Já tomu sportu tak nějak rozumím, ale drtivá většina národa o něm nemá opravdu ani nejmenší zdání. Ale když je to tak jednoduché dívat se na ten sport. U toho člověk fakt nemusí přemýšlet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama