.

Malá úvaha na téma maturita

13. května 2011 v 22:27 | bigbiz |  Mé názory
Více pod perexem

Stejně, jako každý rok, i teď nastal ten čas, kdy na všech středních školách vypukly, anebo teprve vypuknou maturity. A s tím se bohužel pojí i další téma. A to sebevraždy mladých studentů, kteří stres ze zkoušky dospělosti nezvládnou, a proto raději volí zbytečnou smrt. Proč tomu tak je? Vždyť maturita je jen dokončené střední vzdělání, tak proč kvůli tomu hned páchat sebevraždu? Bude to nejspíš tím, jak se naše společnost na ni dívá a jak ji bere.
Nevím, jak se brala maturita za první Republiky, nebo za minulého režimu, ale v dnešní době mi připadá, že se to bere, jako srovnání studentovy inteligence. Zkrátka, kdo nemá maturitu, ten je neschopný primitiv, ne-li rovnou retardovaný a od takového člověka jít radši pryč. Zato ten, kdo maturitu má, je najednou hrdina a všichni mu předpovídají zářivou budoucnost. Ale je tomu skutečně tak? Já si to nemyslím. Nikdo totiž nemůže soudit, co vedlo člověka k tomu, že místo maturity má jen výuční list, nebo dokončené základní vzdělání. Můžou to být lidé, kteří na střední školu z nějakých důvodů jít nemohli, protože byly přijímačky dost složité, anebo ji z nějakého důvodu nezvládli. Učivo mohlo být velmi těžké, a proto se rozhodli studium raději přerušit a jít na učební obor, který byl pro ně jednodušší. Ovšem v dnešní době je jednoduché odsoudit prodavačku za to, že když nemá maturitu, tak je hloupá a ještě se jí kvůli tomu smát, anebo se na ni dívat, jako na podřadné individuum bez inteligence. Lidé, kteří tak činí, si totiž neuvědomují, že nebýt těch stupidních prodavaček, tak by si nemohli koupit ani chleba, protože by nebylo si ho kde koupit. A tak stejně i s jinými povoláními. Kdo by opravoval silnice, když by nebyli silničáři? Kdo by vyvážel popelnice, kdyby nebyli popeláři? A takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Ale vysvětlujte to některým lidem, kteří posuzují člověka podle úrovně dosaženého vzdělání a ne podle kvality jejich života. Vždyť taková prodavačka může mít šťastnější život, než úředník s maturitou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alue Alue | E-mail | Web | 24. května 2011 v 19:15 | Reagovat

Páni, krásný článek, já s ním rozhodně souhlasím... já například musela přerušit gymnázium, protože jsem odcházela z domova a potom návrat do školy nejenže možný nebyl (potřebovala jsem dát dohromady a přejít na nové podmínky), ale najednou jsem zjistila, že to ani není potřeba, že s tím co umím, se můžu mít dobře i bez toho.... třeba za pár let do kšoly půjdu, ale teď tomu rozhodně moc velké šance nedávám.
Určitě se ale nepovažuji za hloupou. Když to jinak nešlo, tak to holt nešlo.

2 Livien Livien | Web | 4. srpna 2011 v 21:59 | Reagovat

Toto jest věčné téma. :) Ale máš samozřejmě pravdu. Mě osobně maturita čeká příští rok a někdy si říkám, jestli kdybych nešla jinou cestou, míň náročnou, bych si život neužila víc. (A o to jde ne? Vždyť je jen jeden.)
Znám mnoho lidí, převážně kluků, kteří jsou neuvěřitelně inteligentní, chytří, mají obrovský všeobecný přehled a přeci - jeden pracuje ve skladu, jeden se ve škole sotva protlouká a třetí? No škoda mluvit. Někdy není škola lidskou prioritou a proto se lidé nemají odsuzovat. Jsou to pro mě malí geniové a jejich mozek jim můžu jen závidět, ale oni si vybrali jinou cestu.
Další příklad. Moje kamarádka má spoustu "dis". Ve škole jí to nikdy moc nešlo, ale jak ona umí péct. Na pohled je to nejen krásný, ale když to strčí člověk do pusy, je to malý ráj. Ne....lidé se přeci nedají škatulkovat. Takovýchto příkladů lze totiž uvést nespočet. :)

3 Ewil Ewil | Web | 6. srpna 2011 v 22:09 | Reagovat

Souhlasím. Hodně lidí toho druhého odsuzuje kvůli vzdělání, zda má titul apod. Jenže vtip je v tom, že nezáleží na tom, jaké má známky a co má před nebo za jménem či snad na papíře, ale co má v hlavě. Jestli ví, co chce, něco umí, má cíle a neřadí se mezi vyšinuté psychopaty.
"Někdo umí to a někdo zase tohle"...znáš tu písničku? Něco na ní je a vždycky bylo. Ale nynější společnost prostě potřebuje tunu titulů a ještě jednu navíc. Mám známého, který má dvě vysoké, mohl by učit dějiny, ale místo toho pracuje na střeše. Není to podřaná práce, jeho to baví a přišel k tomu náhodou.
Důležité je, aby nás to co děláme, naplňovalo. A zbytek přijde sám :)

4 bigbiz bigbiz | Web | 7. srpna 2011 v 22:04 | Reagovat

Přesně tak. Spousta lidí si myslí, že když máš titul, tak musíš být i šťastná a bůhví co. Jeden člověk mi kdysi vyprávěl o svém známém, který vystudoval 5 vysokých škol, a když studoval šestou, hráblo mu z toho a on skončil v Bohnicích.

5 albireo albireo | 26. února 2013 v 21:20 | Reagovat

Tak rozhodně si budu víc vážit atomovýho inženýra bezdomovce než např. automechanika či řezníka milionáře. Nevim jak to mají ostatní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama