.

Kapitola devátá - Rozhovor s andělem

8. dubna 2013 v 19:05 | bigbiz |  Střet světů
Kapitola devátá - Rozhovor s andělem


Hned, jak Monika přišla domů, zasedla ke svému počítači a napsala adresu blogu, kterou jí odpoledne dala Jana. Blog působil velmi příjemně. Žlutý text na modrém podkladu a obrázek víly mu dával výraz tajemna. Ovšem Monika nikdy moc na vzhled nedala. Důležitý pro ni byl vždy obsah. Tak se tedy začetla do různých poselství, rad a přečetla si i nějaké ty komentáře. Většinou byli lidé spokojeni. Našlo se sice i několik negativních komentářů, osočujících dívky z braní drog, anebo prostého vymýšlení si, ale těchto komentářů bylo minimum. Asi po čtvrthodině pročítání se Monika vrátila na začátek a začala číst článek, vložený večer předchozího dne.
Obrana proti útoku démonů. Hlásal nadpis. Monika se začetla do článku a nechápala, jak by jí tyhle zdánlivě nesmyslné rady měly pomoct před něčím takovým, co na ni seslal Josef. Ovšem rozhodla se to zkusit, protože strach z toho, že by zase slyšela hlasy a měla noční můry, byl větší, než její skepse. Monika se tedy podle návodu pohodlně opřela do své židle, zavřela oči a vizualizovala si jasné bílé světlo, které mělo obalit celé její tělo a vytvořit tak vajíčko, jež mělo bránit průniku negativní energie, nebo i démonům.
"Dobrá práce, Moniko. Velmi dobrá." Uslyšela najednou v hlavě milý mužský hlas.
"Co to je, zase nějaký Josefův trik?" zeptala se v duchu.
"Nejsem Josefův démon, ale tvůj strážný anděl." Odpověděl hlas.
"Strážný anděl? Co to znamená?" zeptala se Monika.
"Strážní andělé jsou tu od toho, aby lidem pomáhali. Víš, každý člověk má svého anděla bez ohledu na to, jestli v jejich existenci věří, nebo ne."
"Jo jasně. Takže proč jsi mi nepomáhal před měsícem, co? Proč jsem musela trpět těmi nočními můrami a proč jsem slyšela pořád ty hlasy? Kde jsi byl, když jsem se bála i vlastního stínu? No tak odpověz. Čekám!"
"Odpovím mile rád," řekl klidně anděl. "K tomu, abychom mohli lidem pomáhat, musíme mít jejich svolení. Ctíme jejich svobodnou vůli, a proto nemůžeme pomáhat, kdy se nám zachce."
"Dobrá a co tedy mám udělat? Na těch stránkách se píše, že dáváte lidem rady. Tak raď!" Chvíli bylo ticho, ale pak se znovu ozval ten hlas.
"Přidej se prosím ke svým třem spolužačkám. Ony budou tvé učitelky."
"Ale co když neuposlechnu? Co s tím pak naděláš. Přinutíš mě?"
"To bohužel udělat nemůžu. Musím respektovat tvé rozhodnutí, ať je jakékoliv." Monika se na chvíli zamyslela a pak se zeptala.
"A když se k holkám připojím a ony mne naučí to, co píšou na těch stránkách, co se stane?"
"slyším v tvém hlase skepsi a nezlobím se. Jsi obezřetná a nedůvěřivá, což je dobře. Jsou tací, kteří uvěří lecčemu a pak se diví, že nic z toho nefunguje a lidi je mají právem za blázny."
"A jak tedy mám poznat, že tohle není stejný případ?"
"Abys to poznala, tak si to musíš nejdřív sama zkusit." Odpověděl hlas mile a zdálo se, že i s úsměvem.
"Dobrá," řekla Monika. "poslechnu tvou radu. Přeci jen odejít mohu kdykoliv, ne?"
"Samozřejmě, ale můžu tě uklidnit. Nemusíš se svých spolužaček bát. A když svoji nedůvěru překonáš, tak dokážeš velké věci."
"To jsem teda zvědavá." Pomyslela si Monika a anděl se pobaveně zasmál.
"Sama časem uvidíš, co jsem měl na mysli." Řekl hlas a rozloučil se. Monika se jej snažila ještě na něco ptát, ale už bylo ticho.
Dívka se tedy znovu začetla do stránek a celou dobu přemýšlela nad tím, co tam četla a také nad rozhovorem s tím hlasem v hlavě. Musela si přiznat, že ten hlas působil mile a klidně. Jako by ji utěšoval a snad i dodával energii. Cítila se tak nějak líp. Ještě ráno byla uzlíček nervů a teď byla plná optimismu a chuti do života.
Četla dál, až narazila na článek, kde spolužačky radily čtenářům, jak si přivolat svého anděla. Opět se tedy pohodlně opřela do křesla, zavřela oči a v duchu vyslovila přání, aby se jí ten anděl, se kterým mluvila, ukázal. Chvilku se nedělo nic, ale pak za zavřenýma očima spatřila velkou bytost bílé barvy, ze které vyzařoval klid a mír.
"Takže ty jsi ke mně před chvílí mluvil?" zeptala se Monika.
"Ano, jsem to já. Máš talent." Řekl uznale.
"Já, tohle snad zvládne každý, kdo se zajímá o…" nemohla najít správné slovo.
"Ano, ale ne všem se to podaří tak rychle, jako tobě. Takhle se projevuje jen talent. A když na sobě budeš pracovat dál, dokážeš velké věci."
"Já a talent. Dovol, abych se zasmála."
"Ale ano. I s Josefem jsi bojovala statečně. Mnozí lidé by už dávno podlehli, ale ty jsi vydržela tak dlouho, protože jsi vzdorovala. V tobě je víc síly, než sama tušíš. Ale pochopitelně záleží jen na tobě, jestli ji budeš chtít rozvíjet."
"Jo fajn. Popřemýšlím o tom, ale teď se budu muset učit. Zítra píšeme z češtiny, a jestli to nedám, tak bude máti pěkně nabroušená." Odpověděla Monika.
"Neboj, zítra ten test napíšeš na výbornou."
"To určitě." Pomyslela si v duchu, zavřela blog a dala se do přípravy na zítřejší test.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (124)
Zobrazit starší komentáře

101 Alexdip Alexdip | E-mail | Web | 7. září 2018 v 7:52 | Reagovat

<a href=https://binance.broker/>How to Use Binance.com</a>

102 normanschr normanschr | E-mail | Web | 7. září 2018 v 17:35 | Reagovat

Hello, I am Norman an expert in academic writing.

I love solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for many years now.
I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to handle several projects that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My hobbie has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
I enjoy writing academic papers and have helped people from countries like USA.
I work with a company whose mission is to provide quality papers and make people happy. In fact, many students come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but quality to build trust like I have been doing for the past few years.

Expert writer - Norman - <a href=http://paseoi25.com/>Paseoi25</a> Band

103 irenelc2 irenelc2 | E-mail | Web | 8. září 2018 v 23:29 | Reagovat

My new gay porn site  
http://yaoi.erolove.in/?info-tyree
  gay hotlines gay cruising gay sax another gay sequel gay magazine subscription

104 SergioZep SergioZep | E-mail | 9. září 2018 v 1:47 | Reagovat

Analogue of Laminine AminoBoosters are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN. http://www.getyourboomback.com/#_l_2ox To learn how to get a product, contact me at t.+12487304178 Skype tatyana.kondratyeva2

105 annieduk annieduk | E-mail | Web | 13. září 2018 v 4:33 | Reagovat

Hello, it’s Annie Duke here!
I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
Ever since high school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the dissertations that I have written have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become familiar with hearing, “Annie, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

Academic Writer – Annie – <a href=http://www.jpenrile.com/>Jpenrile</a> Band

106 jeannettecz60 jeannettecz60 | E-mail | Web | 14. září 2018 v 5:33 | Reagovat

Hi fashionable website
http://peggme.yopoint.in/?epoch.yazmin
erotic emails online erotic books sex sex erotic writings erotic comics pdf

107 Investor Investor | E-mail | 14. září 2018 v 11:41 | Reagovat

Mark Zuckerberg maybe interested in Viuly crypto currency:
https://www.google.com/search?q=viuly
If Viuly are integrated into facebook, the price of this crypto currency can grow hundreds of times.

108 masonha masonha | E-mail | Web | 21. září 2018 v 3:33 | Reagovat

I’m an academic writer who loves to bring smiles to people's face.

Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve writing problems.
I love traveling and have visited several places in the past few years.
I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with service providers that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer.
I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a professional.

Academic Writer – Mason - <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Confederation

109 marniedal marniedal | E-mail | Web | 21. září 2018 v 16:41 | Reagovat

Hello, my name is Marnie Dalby!

I`m an academic writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
Writing has been my passion for a long time and now I cannot imagine my life without it.
Most of my poems were sold throughout  Canada, USA, China and even India. Also I`m working with services that help people to save their time.
People ask me "Hey, Marnie Dalby, I need your professional help" and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

Professional Academic Writer - Marnie Dalby - <http>//www.kulturaplus.com/]Kulturaplus Team

110 MorrisTwerm MorrisTwerm | E-mail | 21. září 2018 v 21:54 | Reagovat

Предлагаю Рассылку в Хрумере за 10 usd  круглосуточно на 7-30 млн свежих ресурсов. Обучаю желающих интернет рекламе. Лучшее. что узнал и применяю на практике. Опыт с 1993 года. Реклама частникам и Предприятим. Ответы в скайпе evg7773 Viber  +380976131437

111 masonha masonha | E-mail | Web | 25. září 2018 v 10:28 | Reagovat

Hello everyone, it’s Mason Hart here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
Ever since high school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the dissertations that I have written have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become used to hearing, “Mason Hart, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

Academic Writer – Mason – <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Corps

112 marniedal marniedal | E-mail | Web | 26. září 2018 v 3:23 | Reagovat

Hello, I’m Marnie.
Welcome to my website . I started writing in  my early school years after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing for several months  before I thought about doing something else.
I had always loved doing  non-fiction writing  because I’m passionate about learning. When you combine writing  ability with a love of learning,  dissertation writing only makes sense as a job.
I’m passionate about  assisting  the students of the future in their school career. When they  don’t have time for their paper , I am there to help.

Marnie –  Professional Academic Writer - <http>//www.partythrucollege.com/]Partythrucollege Confederation

113 amieestam amieestam | E-mail | Web | 27. září 2018 v 23:23 | Reagovat

Hi  and welcome to my  webpage. I’m Amiee Stamp.
I have always dreamed of being a novelist  but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I  aided a fellow student who needed help. She could not stop  telling me how well I had done. Word got around and someone asked me for  to write their paper just a week later. This time they would  compensate me for my work.
During the summer, I started doing  research paper writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my  writing skills to students.

Professional Writer – Amiee – <a href=http://paseoi25.com/>Paseoi25</a> Company

114 SamuelAcrot SamuelAcrot | E-mail | Web | 29. září 2018 v 11:27 | Reagovat

<a href=https://hydra-2019.ru>гидра браузер</a> - hydra закладки, hydra center

115 TaylorDaumb TaylorDaumb | E-mail | Web | 30. září 2018 v 22:55 | Reagovat

<a href=http://kupit-cheki.org/kupit-schet-fakturu-zadnim-chislom>счет фактура купить в Москве</a> - сделать чек на оплату, сделать кассовый чек задним числом.

116 masonha masonha | E-mail | Web | 4. října 2018 v 14:08 | Reagovat

My name is Mason. And I am a professional academic writer with many years of experience in writing.

My interest is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several organizations as a volunteer and have assisted   in many ways.
My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
I’m happy that I`ve already sold several copies of my books in different countries like Canada and China and others too numerous to mention.
I also work in a company that provides assistance to many clients from different parts of the world. People always come to me because I work no matter how complex their projects are. I help them to save money, because I feel fulfilled when people come to me for writing help.

Academic Writer – Mason Hart - <a href=http://protection-animale-catholique.org/>Protection-Animale-Catholique</a> Confederation

117 BryanGen BryanGen | E-mail | Web | 4. října 2018 v 20:00 | Reagovat

<a href=https://www.100medspravok.biz/jaroslavl/index.html>справка в бассейн Ярославль</a> - справка для перевозки кота в самолете, Купить справку для Китая.

118 Kevinomist Kevinomist | E-mail | Web | 5. října 2018 v 19:43 | Reagovat

Если Вы Примете решение купить в магазине САНмебель в Киеве или приобрести в Украине мебель на любой вкус ,
вы можете быть уверенными в высочайшем качестве покупки. Надёжность и долговечность при
сравнительно низкой стоимости  уже давно убедили многих покупателей в правильности решения,
сделанного ими в то время. Останавливая свой выбор конкретно на нашей мебели, вы будете изумлены
оптимальным соотношением «цена/качество».
А если кто интересуется оборудованием для СТО обратите внимание
<a href=http://www.stoservice.com.ua>оборудование для СТО</a>
тут приобретали по низкой цене и весьма довольны.
Также наш партнер <a href=http://www.darmebel.com.ua/>магазин мебели Киев</a>
<a href=http://sunmebel.ltd.ua>столы и стулья украина</a>

119 bethany bethany | E-mail | Web | 8. října 2018 v 20:41 | Reagovat

Hello, it’s Bethany Haynes here!
I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing abilities in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
Ever since college, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Bethany Haynes, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

Academic Writer – Bethany – <a href=http://www.robcostudio.com/>Robcostudio</a> Confederation

120 Best Online Loans Best Online Loans | E-mail | Web | 18. října 2018 v 4:44 | Reagovat

bad credit personal loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">guaranteed loans</a> indian payday loans <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>no credit check cash advance</a>

121 JamesFoedo JamesFoedo | E-mail | Web | 23. října 2018 v 13:03 | Reagovat

It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

122 kushon kushon | E-mail | Web | 8. listopadu 2018 v 10:22 | Reagovat

Hi, my name is Kush!

I`m a professional writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
Writing has been my passion for a long time and now I can`t imagine my life without it.
Most of my poems were sold throughout  Canada, USA, China and even Australia. Also I`m working with services that help people to save their time.
People ask me "Hey, Kush, I need your professional help" and I always accept the request, `cause I know, that only I can save their time!

Professional Writer - Kush Oneill - [http://semaacademy.com/]Semaacademy[/url] Corp

123 Taxirabota Taxirabota | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 19:48 | Reagovat

ТРЕБУЮТСЯ ВОДИТЕЛИ В ЯНДЕКС ТАКСИ
ЗАРПЛАТА ДО 120 000 РУБЛЕЙ В МЕСЯЦ.
РЕГИСТРАЦИЯ: https://vk.cc/8Efbsi

124 Ashleywelve Ashleywelve | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 19:58 | Reagovat

Основанный в 1736 году как крепость, Челябинск к XIX веку стал одним из крупнейших торговых центров Урала, а к концу века и всей России в связи с появлением в 1892 году железнодорожного сообщения города с Москвой[8]: . В связи с активным строительством промышленных предприятий в Челябинске в годы первых пятилеток, а затем и эвакуацией заводов во время Великой Отечественной войны, город стал одним из крупнейших в СССР промышленных центров. Из-за интенсивного производства в городе танков и других боевых машин в военный период Челябинску в 2015 году присвоили звание города трудовой доблести и славы[9]:, а сам город в народе получил название «Танкоград» .

[b]Драматический камерный театр[/b]

Молодой Челябинский государственный драматический камерный театр ворвался в культурную жизнь города с постановкой «Крик лангусты» по пьесе Джона Марелла, чем сразу полюбился публике. Все дело в творческой дерзости, азарте и кураже актеров, смелости режиссерских замыслов.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama